مکمل ورزشی

ترتیب نمایش:
کمی صبر کنید...

مکمل ورزشی

مکمل بدنسازی چیست؟  مکمل بدنسازی یک ماده خوراکی برای افراد ورزشکار و بدنساز می باشد که به دنبال افزایش توده عضلانی هستند. این مکمل ها در عین حال که وزن را افزایش می دهند و باعث کمک به عضله سازی می شوند. درصد چربی را هم کم می کنند و همچنین قدرت بدنی را افزایش داده و حرکات ورزشی را تسهیل می کند. 

مکمل پروتئین وی: این مکمل محبوب ترین و مفید ترین پروتئین ها بین ورزشکاران و بدنسازان است. شیر دارای دو پروتئین مفید کازئین(80%) و آب پنیر(20%) است.این پروتئین در طعم های شکلاتی، وانیل و توت فرنگی بسیار محبوب است. از جمله فواید مصرف این پودر می توان به افزایش وزن بدون افزایش چربی،دریافت انرژی لازم برای افراد که تحرک زیادی دارند، افزایش عضله سازی برای ورزشکاران و بدنسازان اشاره کرد. 

مکمل بدنسازی کراتین: این مکمل یک ماده انرژی زا در بافت عضلانی است که با تحرک و فعالیت های سخت و شدید انرژی را تامین می کند.که از این پودر برای مکمل عضله ساز تقویت قدرت و بهبود عملکرد ورزشی استفاده می شود. کراتین یک ماده شبیه به اسید آمینه می باشد، که به طور طبیعی از اسید های گلیسین و آرژنین در بدن تولید می شود.

فواید مصرف مکمل کراتین: این مکمل بدنسازی به بهبود و تقویت عملکردهای مغزی منجر می شود. اگر بخواهید عضلات بزرگتر و حجیم تری داشته باشید. مسلما باید بیشتر تحرک داشته باشید و ورزش کنید. با مصرف کراتین می توانید به مدت بیشتری ورزش کنید. 

 • افزایش آب رسانی سلول ها
 • کمک به عضله سازی و چربی سوزی 
 • بالا بردن سطح هورمون های آنابولیک 
 • بهبود کیفیت تمرینات، افزایش قدرت و عملکرد بیشتر.

مکمل گینر: یک گروه دیگر از مکمل بدنسازی می باشد که مناسب افرادی با اختلاف وزن شدید توصیه می شود. این نوع از مکمل ها کالری بالایی دارند که در دو نوع: گینر عضله ساز و گینر افزایش وزن وجود دارد. که تفاوت هر دو نوع بستگی به محتویات تشکیل  دهنده آن ها د تاثیرشان روی افراد بر می گردد. در این مکمل نسبت کربوهیدرات به پروتئین بیشتر است.

فواید مصرف مکمل گینر: این مکمل ورزشی به افزایش حجم نیز کمک می کند. از فواید آن می توان به مولارد زیر اشاره کرد:

 • افزایش سرعت عضله سازی 
 • کاهش دوران ریکاوری 
 • کاهش آسیب دیدگی به عضلات  
 • وجود ترکیبات مغذی برای بدن 

مکمل بدنسازی BCAA: این مکمل با ترکیبات مختلف و نسبت های متفاوتی وجود دارد. این ترکیب شامل: لوسین، ایزولوسین و والین است که در هر برند و ترکیبی نسبت این مواد متفاوت است.مکمل های بی سی ای ای معمولا به منظور رشد عضلات و افزایش عملکرد ورزشی مصرف می شوند. همچنین ممکن است به کاهش وزن کمک کرده و خستگی بعد از ورزش را کاهش می دهد. 

فواید مصرف بی سی ای ای: بدن هر فرد با فعالیت هایی که انجام می دهد چربی سوزی انجام می دهد. اما در صورتی که ذخایر گلیکوژن تمام می شود به سراغ پروتئین های بدن یعنی بی سی ای ای می رود.

 • درد های عضلانی را تسکین می دهد
 • به افزایش توده عضلانی کمک می کند
 • خستگی حین تمرین را کاهش می دهد
 • می تواند تا حدی قند خون را کاهش می دهد

مکمل پمپ

یک نوع مکمل ورزشی است که برای افزایش پمپ عضلانی و افزایش جریان خون در عضلات به کار می رود . این مکمل ها اغلب شامل ترکیباتی ار جمله اکسید نیتریک ،آرژنین ،بتائین و... است . این مواد در مکمل پمپ معمولا موجب تعریق و گرم شدن بیشتر بدن است و توسعه عروق و افزایش جریان خون در عضلات را به دنبال دارند . مکمل pump افزایش حجم و شدت تمرینات ورزشی ،افزایش قدرت و تحمل عضلاتی وکاهش خستگی عضلاتی را به دنبال دارد .

مکمل آمینو اسید

آمینو اسید ها بلوک ساختمانی پروتئین ها هستند که به دو دسته ضروری و غیر ضروری تقسیم می شوند . دسته اول نیاز است که از طریق رژیم غذایی تامین شود و دسته دوم در بدن ساخته می شود . مکمل آمینو اسید بهترین روش برای تامین آمینو اسیدهای ضروری بدن هستند که شما می توانید به راحتی به آن دسترسی پیدا نمایید . در ادامه زیر مجموعه مکمل های آمینو اسید را ذکر نموده ایم :

مکمل ورزشی گلوتامین : می تواند به افزایش حجم سلول های عضلانی ، کاهش دردهای عضلانی و تسریع فرایند ریکاوری کمک کند .مکمل گلوتامین با تامین آنزیم ها و مواد مغذی مورد نیاز برای حفظ سلامتی و انرژی عضلات  می تواند به بهبود عملکرد عضلات منجر شود.  

مکمل ورزشی آرژنین : برای تولید اکسید نیتریک مورد استفاده قرار می گیرد که موجب توسعه عروق و افزایش جریان خون در بدن می شود . از این رو گفته شده که مکمل ورزشی آرژنین بهبود عملکرد قلب و عروقی ، کاهش فشار خون و افزایش تحمل ورزشی کمک می کند همچنین خرید مکمل های بدنسازی آرژنین و مصرف آن می تواند افزایش حجم عضلات شود . 

خرید مکمل بدنسازی برای حجم

در این نوع مکمل ورزشی معمولا از پروتئین ، کربوهیدارت ،چربی ،ویتامین ، مواد معدنی و فیبر استفاده شده است . مکمل برای حجم به شما در رسیدن به حجم بیشتر ، افزایش قدرت و تحمل در تمرینات ورزشی ، تامین انرژی و مواد مغذی کافی و حفظ سلامت کلی بدن کمک می نماید . با این حال پس از خرید مکمل حجم و پیش از استفاده از آن ، حتما با پزشک یا مربی ورزشی خود مشورت کنید . خوشبختانه داروخانه آنلاین بیوتی دارو با دارا بودن پزشکان متخصص می تواند شما رو راهنمایی کند .  

خرید مکمل بدنسازی برای چربی سوزی

باتوجه به اینکه تناسب اندام یکی از دغدغه افراد به ویژه ورزشکاران است ،مکمل های چربی سوزی و لاغری مورد توجه قرار گرفته اند . این نوع مکمل های ورزشی با افزایش میزان چربی سوزی ، لاغری را تسهیل می کنند  از بهترین مکمل های کاهش وزن نیز می توان به ال کارنیتین اشاره نموده درمیان ورزشکاران بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

  خرید مکمل بدنسازی برای افزایش انرژی

آنچه به عنوان مکمل انرژی زا معرفی می شود ، مواد غذایی هستند که مصرف آن ها در طول روز می تواند به حفظ ثبات انرژی کمک نماید . مکمل ورزشی انرژی زا معمولا حاوی کربو هیدارت ، کافئین و ویتامین های گروه B هستند . این موارد به افزایش تولید انرزی ،تحریک سیستم عصبی مرکزی کاهش خستگی و تحمل در تمرینات ورزشی کمک می کنند . نا گفته نماند ترکیباتی همچون کافئین ،بتا آلانین ، آرژنین و سیترولین نیز در مکمل های ورزشی با هدف افزایش انرژی و بهبود عملکرد ورزشی به کار می روند .

پودر بدنسازی برای افراد لاغر

اگر چه لاغر بودن می تواند در برخی موارد برای سلامتی توصیه شود ،اما کمبود وزن به دلیل تغذیه مناسب یا مشکلات دیگر می تواند نگران کننده باشد. اما در صورت داشتن کمبود وزن ،با برنامه ریزی صحیح می توان به وزن ایده آل دست پیدا نمود . انجام تمرینات ورزشی و استفاده از مکمل های بدن سازی می تواند یکی از راه های موثر برای این هدف باشد . همانطور که پیش تر به آن اشاره نمودیم ،دریافت پروتئین کافی برای عضله سازی ضروری است . تحقیقات نشان می دهد که مصرف مکمل ورزشی پروتئینی و مکمل های گینر تاثیر بسیار زیادی در افزایش حجم وزن دارند . 

مکمل مناسب برای خانوم ها و آقا

مکمل های ورزشی یکی از ابزار های مهم بهبود عملکرد ورزشی و رسیدن به هدف های بدنی هستند . با این حال برای انتخاب مکمل مناسب خود باید به مواردی مانند جنسیت ، سن ، نوه ورزشی ، هدف ورزشی و وضعیت سلامتی توجه کنید . اما طبق بررسی های انجام شده برخی از مکمل های بدنسازی در خانوم  وبرخی از مکمل های ورزشی در اقایان بیشتر مورد استقبال گرفته اند . 

مکمل های ورزشی برای خانوم ها

پروتئین وی : یکی از بهترین مکمل های بدنسازی برای خانوم ها است . این مکمل به دلیل بالا بودن مقدار اسید آمینه لوسین که در ساخت عضلات و تقویت سیستم ایمنی بسیار موثر است پیشنهاد می شود . پروتئین وی کمک می کند تا احساس سیری بیشتر داشته باشید . همچنین این مکمل ورزشی در کاهش وزن و سوخت وساز بدن نقش موثری دارد .

کراتین : یکی از مکمل های ورزشی پر مصرف برای افزایش قدرت و تحمل بدن در مدت زمان ورزش است . این مکمل بدنسازی به ویژه برای ورزشکارانی که به اندازه کافی پروتئین دریافت می کنند ، پیشنهاد می شود . به عنوان یک مکمل ورزشی برای خانوم ها کراتین به دلیل کمک به کاهش خستگی و افزایش تحمل بدن مورد استقبال قرار گرفته است .

مکمل های ورزشی برای آقایان

پروتئین شیر : یکی از مکمل های ورزشی مهم برای آقایان است که به علت دارا بودن بالاترین مقدار پروتئین در مقایسه با سایر منابع مورد توجه قرار می گیرد . این مکمل به عنوان یک مکمل ورزشی برای افزایش حجم عضلات و تقویت سیستم ایمنی بسیار موثر است .

کراتین : یکی از بهترین مکمل های بدن سازی برای آقایان بوده که به علت افزایش قدرت و تحمل بدن در مدت ورزش ، مورد استفاده قرار می گیرد . این مکمل ورزشی برای رشته هایی مانند بدنسازی ، پرورش عضلات و استقامتی توصیه می شود .

کافئین : به دلیل افزایش تمرکز ، انرژی و تحمل بدن  در مدت ورزش پیشنهاد می شود این مکمل برای ورزش هایی مانند بدنسازی ،پرورش عضلات و ورزش های استقامتی بسیار موثر است .

مکمل ورزشی چه عوراضی دارد ؟

مکمل های ورزشی برای افرادی که به دنبال بهبود عملکرد بدن خود هستند . ابزار مفیدی است . با این حال همانند هر ماده دیگری که به بدن ما می رسد ممکن است عوارض جانبی داشته باشد . قبل از اینکه به عوارض مکمل ورزشی بپردازیم ، باید بگویم که عوارض جانبی مکمل های ورزشی بیشتر به دلیل مصرف نادرست و غیر مجاز آن ها است . از این رو توجه داشته باشید که تمامی مکمل های ورزشی را با مشورت پزشک و طبق دستور العمل های تولید کننده مصرف کنید تا از هر گونه عارضه جانبی در امان بمانید . از جمله عوارض شایع مصرف غیر مجاز مکمل بدنسازی می توان به اختلالات گوارش مانند درد شکم ،اختلالات خواب و اضطراب ، خشکی دهان و لب ، افزایش وزن و تحریک سیستم عصبی مرکزی اشاره نمود .