مقاومت به انسولین به شرایطی گفته می شود که سلول های ماهیچه ها و کبد به خوبی به انسولین پاسخ نمی دهند و نمی توانند به راحتی قند خون را جذب کنند.

در نتیجه بدن تلاش می کند انسولین بیشتری تولید کند تا به کاهش قند خون کمک شود.

اختلال در عملکرد انسولین در بدن،احتمال بروز مشکلاتی مانند افزایش قند،فشار و چربی خون،چاقی،افزایش میزان اوره،افزایش التهاب،اختلال عملکرد عروق،ایجاد لخته خون و سندرم تخمدان پلی کستیک را بیشتر می کند.

مصرف مکمل کرومیوم از طریق کاهش مقاومت به انسولین می تواند به موارد زیر کمک کند:

  • تنظیم میزان قند خون در بیماران پیش دیابتی و دیابتی:

از آنجایی که کرومیوم باعث بهبود عملکرد انسولین میشود،مطالعات نشان داده که مصرف آن خطر عدم تحمل گلوکز را کم کرده و سطح قند خون ناشتا و HbA1c (متوسط قند 3 ماه گذشته) را در افراد مبتلا به دیابت کنترل می کند.

  • کاهش خطر بیماری های قلبی عروقی در بیماران دیابت نوع 2:

مطالعات نشان می دهد که مصرف مکمل های حاوی کرومیوم با کاهش رسوب چربی و کاهش التهاب در دیواره عروقی و هم چنین با کمک به کاهش فشار خون می تواند در افرادی که بیماری قلبی عروقی دارند،اثرات محافظتی بر روی عضلات قلب و دیواره عروق ایجاد کند.

  • کمک به کاهش وزن و افزایش توده عضلانی بدن:

مصرف کرومیوم می تواند میزان قند تبدیل شده به چربی را کاهش،و تولید پروتئین و درنتیجه توده عضلانی را افزایش دهد.

هم چنین میل به مصرف چربی کاهش می یابد.به این ترتیب مصرف کرومیوم سبب کاهش وزن و بهبود ترکیب بدن با کاهش توده چربی بدن و افزایش توده عضلانی می شود.

  • کمک به بهبود سندرم تخمدان پلی کیستیک:

سندرم تخمدان پلی کیستیک،یک اختلال غدد درون ریز شایع است که خانم ها را در سنین باروری تحت تاثیر قرار می دهد.این اختلال ممکن است سبب ناباروری، چاقی،اختلال چربی خون و اختلال در سطح هورمون های جنسی شود،و خطر به ابتلا به دیابت نوع 2 و بیماری های قلبی عروقی را افزایش می دهد.

از آنجایی که مقاومت به انسولین جزء اصلی این بیماری است،مطالعات نشان می دهد استفاده از مکمل های کرومیوم با کمک به کنترل عملکرد انسولین،تنظیم قند خون و کاهش سطح چربی و هم چنین با کنترل وزن می تواند بر علائم و نشانه های این بیماری اثرات مطلوبی داشته باشد.

علاوه بر این موارد،مطالعات نشان می دهد مصرف مکمل کرومیوم می تواند بر روی اختلالات هورمونی در این خانم ها و تنظیم سیکل های قاعدگی که در زمان بیماری مختل می شوند کمک کند.

  • کمک به کنترل چربی خون:

مکمل کرومیوم با کاهش تری گلیسرید و افزایش HDL به طور قابل توجهی وضعیت چربی خون را بهبود می بخشد.

بنابراین افزودن مکمل کرومیوم به دارو درمانی،می تواند روند کنترل قند خون در افراد دیابتی و پیش دیابتی،کنترل وزن،کنترل چربی خون و کنترل بیماری سندرم تخمدان پلی کیستیک را به صورت قابل توجهی بهبود بخشد.