اولین ماده سوختی بدن ما گلوکز است که از منابع کربوهیدراتی وارد بدن و جذب خون می شود و در صورت وجود مازاد گلوکز، تحت مکانیسم های خاص هورمونی به شکل گلیکوژن که فرم پلیمری گلوکز است در بدن ( کبد و ماهیچه) ذخیره می شود. معمولا به ازای هر کیلوگرم وزن بدن 15 گرم گلیکوژن ذخیره می شود یعنی یک فرد 70 کیلوگرمی نزدیک به 1000 گرم گلیکوژن در کبد و ماهیچه ها ذخیره دارد. در زمانی که بدن در حال سوزاندن انرژی است و گلوکز یا همان قند خون کاهش می یابد با ترشح هورمون های مرتبط گلیکوژن برای تبدیل شدن به واحدهای گلوکز شکسته می شود تا منبع انرژی برای بدن آماده شود.


اشاره به این نکته بد نیست که همیشه در بدن ما ابتدا قند می سوزد و پس از آن چربی و در آخر پروتئین برای تولید انرژی به کار می روند. و ذخایر گلیکوژن عضلات همیشه سخت تر و پس از کبد وارد جریان خون برای تولید انرژی به کار می رود.


ورزشکاران حرفه ای که میزان چربی کمی دارند و عضلات قوی و حجیمی دارند در حین تمرین های شدید و سنگین حدودا در هر دقیقه 14-16 گرم از گلیکوژن ذخیره بدن را برای کالری سوزی مصرف می کنند یعنی عموما کل ذخیره گلیکوژن بدن برای 90-120 دقیقه تمرین سنگین می تواند انرژی لازم را فراهم کند. پس از مصرف گلیکوژن در صورت ادامه تمرین بدن به دلیل کم بودن چربی شروع به استفاده از پروتئین به منظور تولید انرژی می کند که این موضوع برای ورزشکاران اصلا مناسب نیست.  در ضمن حفظ میزان مناسب گلیکوژن در بدن می تواند به چابکی و بهبود عملکرد عضلانی ورزشکار منجر شود.


پس بنابراین ورزشکاران حرفه ای در شرایط تمرین های سنگین به دنبال مصرف مکملی هستند که قند خونشان را ثابت نگه دارد و ذخایر گلیکوژن خونشان کاهش نیابد و حجم توده عضلانی هم از بین نرود. بهترین مکمل در این شرایط CARBO MASS است که میزان 52 گرم کربوهیدرات زود جذب در هر دوز دارد و به دلیل استفاده با آب میزان آب از دست رفته در حین تمرین با تعریق را هم در بدن جایگزین می کند و همچنین میزان مناسبی سدیم دارد که باعث می شود به طور موثرتری میزان قند و آب خون ثابت نگه داشته شود.

و اما در مورد مکمل های GAINER همانطور که در مقالات قبلی هم برایتان توضیح دادم هر دوز آن حاوی تقریبا 60 گرم پروتئین و مقدار 6 گرم قند و کربوهیدرات در کنار مقادیر مناسبی از ویتامین ها و املاح مورد نیاز بدن است که در کسانی که می خواهند شروع به ورزش کرده و هم عضله سازی کنند و هم وزنشان بیشتر شود ، مورد استفاده دارد. و یکساعت قبل و یک ساعت بعد از تمیرین و یا در افرادی که صرف برای افزایش وزن و اشتها مصرف می کنند به عنوان میان وعده یا پس از وعده غذایی قابل مصرف است.


در نهایت امیدوارم کاملا متوجه کاربردهای هر کدام از این مکمل ها در روند بدنسازی و تمرینات ورزشی شده باشید.


به عنوان خلاصه مکمل  CARBO MASS برای ورزشکاران حرفه ای در طول تمرینات استقامتی و سنگین قبل و یا حین تمرین و مکمل GAINER برای تمام کسانی که قصد افزایش وزن دارند با یا بدون ورزش می تواند استفاده شود.


REFERENCES

https://www.thehindu.com/features/metroplus/The-fact-of-the-matter/article14401302.ece

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/3165600/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6019055/

https://inscyd.com/article/muscle-glycogen-and-exercise-all-you-need-to-know/