چه نکاتی را در حین مصرف ریسپریدون مد نظر قرار دهیم؟

  • به هیچ عنوان بدون تجویز پزشک و به صورت خود سرانه از دارو استفاده نکنید.
  • ممکن است در حین استفاده دارو بدن شما به تغییرات دمایی حساس تر شود به همین جهت از خیلی سرد و گرم شدن محیط و همینطور کم آبی بدن جلوگیری کنید.
  • در هنگام رانندگی و یا انجام کارهایی که به هشیاری نیاز دارند باید به شدت مراقب بود زیرا این دارو قدرت تصمیم گیری را تحت تاثیر قرار می هد.
  • نوشیدن الکل عوارض عوارض دارو را افزایش می دهد.
  • در صورت مشاهده علائمی مانند تب،سفتی عضلانی،گیجی،تعریق،ضربان قلب سریع و نا مرتب،حرکات عضلانی غیر ارادی در صورت و گردن،لرزش غیر قابل کنترل و مشکل بلع و همچنین احساس سبکی سر و از حال رفتن مصرف دار را قطع و با پزشک خود مشورت کنید.
  • ریسپریدون می تواند باعث افزایش فشار خون و تشدید بیماری قلبی و عروقی شود. می تواند باعث چاقی و در نتیجه اختلال در درمان بیماری دیابت شود.
  • ممکن است قبل از بهبود علائم بیماری چندین هفته زمان لازم باشد،پس مصرف دارو را بدون اطلاع پزشک قطع نکنید.

 

نکات مهم در مصرف داروی ریسپریدون:

نکته مهم در مصرف ریسپریدون این است که در صورت قطع مصرف یکباره موجب بروز علائم ناشی از قطع مصرف دارو شود و به همین جهت به هیچ عنوان اگر مشکل خاصی با مصرف دارو ندارید یکباره قطع نکنید.

 

مصرف ریسپریدون در دوران بارداری و شیردهی : 

مصرف ریسپریدون در دوران شیردهی به دلیل این که دارو در شیر مادر ترشح می شود و ممکن است مشکلاتی در نوزاد شما به وجود آورد به همین دلیل باید در این دوران از مصرف آن خودداری کرد. همچنین در دوران بارداری و در سن های بالاتر بهتر است مصرف نشود. 

طریقه مصرف ریسپریدون:

ریسپریدون را می توان همراه با وعده غذایی و بعد از غذا مصرف کنید.

در صورت فراموش کردن یک دوز مصرف ریسپریدون اگر زمان زیادی نگذشته باشد می توانید دارو مصرف کنید ولی اگر به دوز بعدی مصرف دارو نزدیک باشد دوز فراموش شده را رها کنید و از دو برابر کردن دوز بعدی به شدت پرهیز کنید.

 

عوارض مصرف ریسپریدون در بانوان و آقایان

ریسپریدون باعث افزایش پرلاکتین می شود.افزایش پرولاکتین در بانوان می تواند باعث ترشح سینه و در آقایان بزرگ شدن سینه را سبب شود. 

همچنین می تواند عوارضی مانند ناتوانایی جنسی و عدم باربری را به دنبال داشته باشد.